Cup NM 1.runde 2025: Hamna IL - Tromsø IL
Startet
Mål
Bytter
Kort
Den danske spissen Frederik Christensen ankom i fjor sommer Tromsø som TILs dyreste kjøp noensinne - for en prislapp på mellom seks og syv millioner kroner fra den danske nivå 2-klubben Hobro.
Men skåringene og i stor grad spilletiden overhodet, har hittil uteblitt i Tromsø.
Like før sesongstart virket den danske spissen å gå mot slutten av sin TIL-karriere, da han åpenlyst ønsket seg vekk og klubben jobbet for å få til et utlån eller salg mens overgangsvinduet var åpent.
Men ingenting skjedde - og gradvis har dansken jobbet seg tilbake i miksen hos TIL-trener Jørgen Vik og co. Først med to mål i 3.-divisjonskamp for TIL 2 mot Harstad, så med noen minutter spilletid i eliteserien mot Brann.
Endelig
NI dag kom endelig de første A-lagsskåringene, i 10-0-cupseieren mot Hamna.
– Det var deilig. Det har jeg sett frem til i en tid nå. Det var deilig å endelig få hull på byllen, sier Frederik Christensen.
Han ville ikke bagatelisere" hva det betød å få nettsus mot det lokale 4.-divisjonslaget.
– Det er selvtillit i banken. Det er forventet at vi skulle vinne kampen og score mange mål. Men når man ikke er inne i eliteserietroppen, så er det deilig å endelig få bidra til laget, sier dansken.
– Håper du dette kan bety noen sjanser også i eliteserien?
– Jeg føler meg klar. Det har jeg sagt siden jeg kom hit.
Krevende tid
Den danske spissen legger ikke skjul på at han har hatt en krevende tid i Tromsø. I Danmark rant målene inn for Hobro på nivå 2, før den store overgangen til norsk fotball.
– Det har vært vanskelig mentalt, når man ikke har vært inne på laget og spilt så mye.
Samtidig bedyrer han at fokus nå er å likevel lykkes til slutt i TIL.
– Jeg vil lykkes her. Det er her jeg gjerne vil ha suksess. Når overgangsvinduet er åpent, så er det mange spekulasjoner. Men de vinduene er lukket nå.
Med fem mål for Daniel Braut og flere assists for Ieltsin Camoes i kampen hvor TIL-spissene som sliter benken i eliteserien endelig fikk prøve seg, så vet Frederik Christensen at kampen om plass på laget blir utfordrende også fremover.
– Vi har en god tropp. Alle presser hverandre. Vi presser hverandre i treningshverdagen. Alle kjemper for en plass.
– Profesjonelle
TIL-trener Jørgen Vik var godt fornøyd med både det laget som helhet og den nykomponerte angrepsrekka ga han i dag.
– Vi gjør en profesjonell innsats. Jeg synes vi møter opp og gjør de enkle tingene for å presse og vinne baller på deres halvdel. Vi viser en god del kvalitet i de angrepene og skåringene.
– Og spissene?
– De gjør en god jobb. Jeg utfordret dem før kamp, på å spille på denne måten, med Frederik litt bak der og så at mye handler om de tre i angrep. De løser det på en fin måte. De gjør fine prestasjoner. Jeg tror de syntes det var gøy å spille.
Mulig gjensyn
TIL-veteran Ruben Kristiansen - som anslår at han var på banen mot et 4.-divisjonslag for første gang på rundt 15 år i dagens kamp, tror opplevelsen kan være verdifull for utfordrerne i TILs angrepsrekke.
– Mål gir selvtillit. De fikk spredt det litt, og sentret litt til hverandre. Det er kjekt å se, mener Kristiansen.
For hans del kan returen til Tromsø nå også fort bety et gjensyn med hans opprinnelige hjemsted i Nord-Troms. Skjervøy overrasket i Explo Arena på Storslett søndag og slo ut Fløya. Dermed seiler en 2. rundekamp i Nord-Troms opp som en mulighet for TIL.
– Jeg hadde ikke sett for meg at det skulle skje. Det er veldig gøy hvis vi møter dem, sier Ruben Kristiansen om et mulig gjensyn med Skjervøy, klubben han spilte for i 2009.
TILs beste var Daniel Braut.
Utarbeidet av Mathias Martinsen og Per Salomonsen. Kilde Nordlys