Eliteserien 2026: Start - Tromsø IL

SØR ARENA (Nordlys): – Han som skal passe på meg står i døra. Jeg prøver å dunke nedpå med litt vann og håper å få til å «pisse» litt snart.

Godt og vel en time etter kampslutt i Kristiansand er Jens Hjertø-Dahl ennå ikke ferdig med sine obligatoriske oppgaver, da han og en rekke utvalgte spillere måtte rett i dopingkontroll. TILs målscorer var ikke den eneste som måtte en tur inn i en egen garderobe for å presse ut urin til Antidoping Norges utsendte.

– Han andre som scoret (Starts Erlend Segberg) var også der inne. Guddal (målgivende pasning), Troy (Nyhammer) var tredjesist på scoringen, og Sedi (Kinteh) leverte en god kamp, alle de ble plukket ut. Jeg vet ikke hvordan de velger ut hvem som skal i testing, oppsummerer Hjertø-Dahl, mens han heller nedpå med vann.
Litt irriterende er det å måtte igjennom dopingkontroll, innrømmer han. Men aller mest irritert, er han over det som skjedde etter at han hadde sendt TIL i ledelsen mot Start.

Etter å ha «stemplet» TIL i ledelsen, løp midtbanemannen mot nærmeste fotograf for å feire. Fotografen satt like ved Starts supporterklubb Tigerberget, bak målet hvor Hjertø-Dahl scoret på.

– Jeg har fått brudd i fingeren og er teipet opp, så jeg kjørte bare noen pistoler og fingrene opp i lufta, som jeg «blåste ut». Jeg tror han (dommeren) tenkte at jeg hysjet på hjemmefansen, men det var absolutt ikke det jeg gjorde. Jeg gikk til kameramannen som sto der borte, det var ikke mot Start-fansen, så det var merkelig.

Hva sa dommeren da du fikk gult kort?

– Han sier jeg provoserer dem, men det var absolutt ikke det jeg gjorde.

Dommeren som delte ut gult kort til TILs målscorer, var Jørgen Haugen.

– Det ble gitt et gult kort til spilleren fordi han feiret foran motstanderen sine supportere. Denne type adferd viser mangel på respekt og skal straffes for å beskytte spillets integritet, sier dagens kampleder.

Selv om Hjertø-Dahl ikke var enig i det gule kortet, sier han at han ikke kan klage for mye på at det kun ble ett poeng mot seriens tabelljumbo søndag.

– Vi blir kjørt i førsteomgang! De er gode, kommer med trykk og fysikk. Det var tungt å spille utpå her, de møter virkelig opp og gir oss skikkelig juling til tider.

20-årigen er med på at serieleder TIL var favoritter før oppgjøret.

– Ja, men det er som jeg har sagt flere ganger, det er tett og jevnt i denne ligaen. Når de spiller som de gjør, med liten risiko og mye fysikk og kraft, da er det ikke lett å møte dem på hjemmebane. Her er de gode, man må ta ut det lille ekstra for å ta poeng på en slik bortebane, resonnerer TILs målscorer.
Vi henger litt i tauene i starten, det kjenner jeg selv, det er absolutt ikke lett. Selv om de er tabelljumbo og slik, er det ikke et lett lag å møte.

Så får det være en bitteliten opptur at Hjertø-Dahl igjen fant veien til nettmaskene og scoret sitt femte mål på bare åtte seriekamper.

– Jeg har muligheter til å sette flere, men sier meg fornøyd med det.
 

Kilde: Nordlys, utarbeidet av Mathias William Martinsen 

Del dette: